10 důvodů proč nahradit ruční fixaci za ovinovací stroj

Ptali jste se někdy sami sebe, zda je ruční balení do stretch fólie tou nejekonomičtější, nejrychlejší a nejbezpečnější cestou? Máme pro Vás 10 důvodů, které by Vám mohly pomoci s odpovědí:
 
 
 
 
 
10 důvodů, které by Vám mohlo pomoci s odpovědí:
 
1. Konzistentnost a důslednost balení   6. Možnost poškození zboží
2. Profesionální vzhled obalu   7. Spokojenost zákazníka
3. Školení nových zaměstnanců   8. Úspora v nákladech na zabalení
4. Bezpečnost zaměstnanců   9. Poškození ručních fólií
5. Lidský faktor 10. Kontrola kvality
 
 
 
 
 
 
 
1. Konzistentní a důsledné balení

Operátor, který zabalí zboží ručně, není schopen aplikovat stretch fólii přesně stejným způsobem na více palet. Každý zaměstnanec vyvine jinou sílu k protažení fólie a tato síla se může postupem dne čí týdne měnit, např. náklad zabalený jedním operátorem v pondělí ráno, nebude zabalen stejným způsobem v pátek odpoledne jiným operátorem. Ovinovací stroj přesně tuto nekonzistentnost eliminuje.
 
 
 
 
 
 
Tento typ zboží je velmi jednoduché zabalit s automatickým strojem typu – ROTOMATIC.

 

2. Profesionální obal

Při ručním balení není téměř možné dosáhnout vyrovnaného vzhledu obalu na celé paletě. Takto zabalená paleta může působit na zákazníky poněkud amatérským dojmem a to může negativně ovlivnit vnímání profesionality Vaší společnosti. Řešením tohoto problému je právě ovinovací stroj, který dokáže paletu vyváženě zabalit a tím umocnit čistý a profesionální vzhled jednotlivého zboží.

3. Školení nových zaměstnanců

Fluktuace zaměstnanců, nebo více operátorů znamená, že musíte neustále školit zaměstnance o tom, jak správně zabalit zboží a zároveň eliminovat možná zranění samotných zaměstnanců. Nový operátor spotřebuje mnohem více průtažné fólie a času na zabalení jedné paletové jednotky. Použitím ovinovacího stroje se tyto problémy již nebudou vyskytovat.
 
Je to jednoduché, prostě zmáčknete tlačítko smiley
Ovládání ovinovacího stroje je velmi snadné, zaškolení obsluhy netrvá více než pár minut.
 
Takto jednoduše a rychle lze zabalit paletovou jednotku – zmáčknutím jediného tlačítka.

 
 
 

4. Bezpečnost zaměstnanců

Ruční balení paletových jednotek je fyzicky obtížná práce. Pokud však zaměstnanec nedodržuje ergonomická doporučení, může si způsobit zranění zad či paží. Při ručním balení je tělo vystaveno velké zátěži, na kterou není stavěné. Nejvíce jsou namáhány záda a paže. Balení začíná shrbenou chůzí s 2-3 kg těžkou fólií a během několika vteřin se změní na držení fólie v úrovni hlavy. Při ručním balení je nutné fólii řádně napnout, což vyžaduje velké množství energie a více zátěže na horní končetiny a zádové svaly. Při tomto způsobu balení vznikají pracovní úrazy, a při tom se jim dá snadno vyhnout právě pořízením ovinovacího stroje.
 
 

5. Lidský faktor

V určitém okamžiku se u zaměstnanců dostaví syndrom subjektivního zhodnocení dobrého obalu a sám převezme kontrolu nad balením. I v případě, že jsou jasně dány přesné požadavky na úplnost balení vč. míry předepínání, je potřeba počítat s následujícími faktory, které ovlivňují úsudek operátora při balení: únava, neznalost, neúplné školení, nedostatek motivace … Tento lidský faktor bohužel nepříznivě ovlivňuje nejen kvalitu balení, ale i náklady na zabalenou paletovou jednotku.  

6. Možnost poškození zboží

Každodenní náročná práce ručního balení, pod časovým tlakem, vede obvykle k nedostatečné fixaci zboží na paletě a tím k tvorbě nedokonalostí paletového obalu. To zvyšuje pravděpodobnost poškození baleného zboží, které může negativně ovlivnit (spokojenost zákazníka, zhoršení dodavatelského ratingu).

7. Spokojenost zákazníka

Ovinování paletové jednotky je posledním článkem Vaší výroby a naopak je první operací, kterou váš zákazník vnímá. Nejednotně ručně zabalené palety mohou na zákazníka působit velmi neprofesionálně a může to vrhat stín na jeho úsudek o Vaší dodavatelské schopnosti. V konečném důsledků může vést snižování standardů na kvalitu zabalené palety až ke ztrátě zákazníka.

8. Úspora v nákladech na fólii

I když cílem ovinování je zajistit zboží na paletě tak, aby se nepoškozené dostalo k zákazníkovi, všichni tohoto chceme docílit s co nejnižšími náklady na zabalení paletové jednotky. Ovinovací stroje 
se schopností předepínání fólie 150 – 350%, fixují zboží vysokou zadržovací silou za použití minimálního počtu provedených ovinů. V určitém okamžiku více ovinů při ručním balení již nezlepšuje stabilitu palety, ale naopak produkuje ztrátu (odpad).
 
Dobrým příkladem, jak docílit skvělé ekonomiky a spotřeby na zabalení paletové jednotky jsou naše produkty ROTOMATIC 1700 M2 PROFI, nebo poloautomatický stroj WMS 15 PROFI, které jsou schopné ušetřit až stovky tisíc korun ročně, díky jejich schopnosti velkého předepínání fólie a velké škále úpravy balících programů.
 

9. Poškození ručních fólií

Další drahé skryté náklady na ruční balení jsou v důsledku jejich možného poničení např. hozením na zem, proříznutí při otevírání kartónu nebo vlivem neodborného skladování. Celkové roční množství takových rolí může v některých reálných případech dosahovat až 15% z celkových nákladů na ruční balení.

10. Kontrola kvality

Ruční balení palet vám brání získat jakýkoliv typ opakovatelnosti především díky počtu operátorů, denní doby, únavy a mnoho dalších proměnných faktorů. Z těchto důvodů nelze docílit jakémukoliv typu standardu kontroly kvality.

 

 

Jak můžete vidět, neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak ručně ovíjet palety. Eliminováním jakéhokoliv z těchto bodů je dostatečným důvodem pro balení paletových jednotek za použití ovinovacího stroje. Stále se domníváte, že je pro vás vhodnější ruční balení?