V minulých článcích jsme vám představovali různé varianty nejběžněji používaného způsobu balení palet, tedy ovinování do stretch fólie. Nyní se podívejme na nejmladší přírůstek do rodiny balení – technologii balení stretch hood.
Co to vlastně je Stretch Hood?
Je to elastická fóliová hadice, která je pomocí automatického stroje přetahována na balené zboží. To je tak z horní strany i z bočních stran kompletně uzavřeno a fixováno. Fólie je vyráběna k rozměrům palety a svým postranním záhybem se přizpůsobí odpovídajícím rozměrům výrobku na ní. Fólie je přetažena přes výrobek pomocí automatického systému, ruční aplikace u této technologie nepřipadá v úvahu. Balicí stroj si v jednom cyklu změří výšku balené palety, odvine odpovídající délku hadice, odřízne ji a svaří. Díky tomu vznikne vodotěsný pytel, který je přetažen na balenou paletu.
Zboží je díky elasticitě fólie dobře fixováno a zároveň velmi dobře chráněno před povětrnostními vlivy. Většina balicích strojů pro aplikaci stretch hood folie má možnost regulovat míru roztažení elastické hadice i rychlost jejího natažení na paletu, a získat tak velmi šetrný a přitom pevný obal palety.
Za hlavní výhodu tohoto způsobu balení (kromě rychlosti a voděodolnosti) považujeme možnost balit i velmi nízké palety, nesourodé palety a palety s nerovným povrchem, které by automatickým strojem nešly zabalit ovinováním do stretch fólie.
Plusy
- Nízká energetická náročnost
- Velmi dobrá úroveň fixace zboží
- Velmi vysoká kapacita balení – až 260 pal/hod.
- Voděodolný obal, výborná ochrana zboží na paletě
- Možnost tisku, marketingové účely (obal je zároveň reklamou, návodem, popř. technickým listem)
Mínusy
- Vysoký náklad na obal palety
- Vysoká hmotnost obalu palety = vysoké poplatky EKO-KOM
Linka se strojem Stretch Hood v praxi
- V loňském roce jsme v Klášterci nad Ohří realizovali novou balicí linku se strojem stretch hood. Tato linka má svá specifika a plně využívá všech předností této technologie balení.
- Samostatně stojící linka, nenavazující přímo na paletizaci.
- Každá paleta má jinou velikost i skladbu zboží, výjimkou nejsou ani velmi nízké palety, palety završené jedním či dvěma samostatně položenými kartony.
- Operátoři na linku naváží palety z různých paletovacích míst pomocí ručně vedeného paletového vozíku.
- Na začátku linky načtou čárový kód palety pomocí ručního scanneru.
- Linka si pamatuje pozici jednotlivých palet.
- Po zabalení do stretch hood folie každou paletu automaticky zváží, navážený údaj přiřadí k identitě palety a odešle do SAP systému uživatele linky, který má díky tomu přesnou informaci o hmotnosti jednotlivých zakázek.